Microsemi Commercial Components 15KPA24AE3/TR13
15KPA24AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
15KPA24AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 40.7VC R6
Datasheet Download
15KPA24AE3/TR13.pdf
Availability of 15KPA24AE3/TR13
QUANTITY
15KPA24AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA24AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-15KPA24AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.81V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp40.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)371A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA24AE3/TR13
Related Links15KPA24, 15KPA24AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
15KPA24AE3/TR13 Details Description
Related parts for 15KPA24AE3/TR13
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC DRVR MOSF/IGBT 30A TO263-5 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
17+17 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FILTER 3-TERM SMD datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLIES datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 1250VDC DRAWING T1 datasheet.pdf