Littelfuse 15KPA24C-B
15KPA24C-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA24C-B
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 42.74VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA24C-B.pdf
Availability of 15KPA24C-B
QUANTITY
15KPA24C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA24C-B
Internal Part NumberEIS-15KPA24C-B
Standard Package100
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)25.27V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.74V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)371A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA24C-B
Related Links15KPA, 15KPA24C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA24C-B Details Description
Related parts for 15KPA24C-B
BOX STEEL GRAY 15"L X 9"W datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 86SMD PLAST datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
OSC XO 33.1776MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE TIE LASHING:NYL NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf