Littelfuse 15KPA28CA-HR
15KPA28CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA28CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 47.5VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA28CA-HR.pdf
Availability of 15KPA28CA-HR
QUANTITY
15KPA28CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA28CA-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA28CA-HR
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp47.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)317.9A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA28CA-HR
Related Links15KPA2, 15KPA28CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA28CA-HR Details Description
Related parts for 15KPA28CA-HR
BIT TORX TR T7S 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 23K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf