Littelfuse 15KPA40CA-B
15KPA40CA-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA40CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 65.8VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA40CA-B.pdf
Availability of 15KPA40CA-B
QUANTITY
15KPA40CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA40CA-B
Internal Part NumberEIS-15KPA40CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp65.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)229.5A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA40CA-B
Related Links15KPA, 15KPA40CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA40CA-B Details Description
Related parts for 15KPA40CA-B
TRANS NPN 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC AMPLIFIER POWER SOT-115J datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1187 12 118712 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PP WR #8 SCREW datasheet.pdf
2 POST RACK BRACKET 18 BLACK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT563 datasheet.pdf