Littelfuse 15KPA54C
15KPA54C picture photo
Mfg. Part Number
15KPA54C
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 92.09VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA54C.pdf
Availability of 15KPA54C
QUANTITY
15KPA54C Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA54C
Internal Part NumberEIS-15KPA54C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)56.84V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92.09V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)172.2A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA54C
Related Links15KP, 15KPA54C Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA54C Details Description
Related parts for 15KPA54C
SWITCH SNAP SPDT 300MA SLD LUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS INLINE PINS datasheet.pdf