Littelfuse 15KPA54CA-B
15KPA54CA-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA54CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.7VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA54CA-B.pdf
Availability of 15KPA54CA-B
QUANTITY
15KPA54CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA54CA-B
Internal Part NumberEIS-15KPA54CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)172.2A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA54CA-B
Related Links15KPA, 15KPA54CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA54CA-B Details Description
Related parts for 15KPA54CA-B
IC OPAMP VFB 370MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .113"L datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 16A 250V datasheet.pdf