Littelfuse 15KPA64CA-B
15KPA64CA-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA64CA-B
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 104.2VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA64CA-B.pdf
Availability of 15KPA64CA-B
QUANTITY
15KPA64CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA64CA-B
Internal Part NumberEIS-15KPA64CA-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp104.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)144.9A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA64CA-B
Related Links15KPA, 15KPA64CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA64CA-B Details Description
Related parts for 15KPA64CA-B
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T SOLDER NONSH datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TWEEZER REMOVAL 22 GA datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf