Littelfuse 15KPA75CA-HR
15KPA75CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA75CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 122VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA75CA-HR.pdf
Availability of 15KPA75CA-HR
QUANTITY
15KPA75CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA75CA-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA75CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp122V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123.8A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA75CA-HR
Related Links15KPA7, 15KPA75CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA75CA-HR Details Description
Related parts for 15KPA75CA-HR
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 14.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HEADER 2X2 VERT BRKWAY GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 484BGA datasheet.pdf
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES 6.23K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
DSUB 9 F WW3 G30 TIN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 190V 10A CPT3 datasheet.pdf