Littelfuse 15KPA85CA
15KPA85CA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA85CA
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137.6VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA85CA.pdf
Availability of 15KPA85CA
QUANTITY
15KPA85CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA85CA
Internal Part NumberEIS-15KPA85CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)109.7A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA85CA
Related Links15KP, 15KPA85CA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA85CA Details Description
Related parts for 15KPA85CA
CONN SPRING 30POS DUAL .197 PCB datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 2.7V 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1871-0.6 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 250MSPS 72QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 24V OUT datasheet.pdf
RES 28 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf