Vishay/Dale RNC55J61R9BSRE6
RNC55J61R9BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J61R9BSRE6
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J61R9BSRE6.pdf
Availability of RNC55J61R9BSRE6
QUANTITY
RNC55J61R9BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J61R9BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J61R9BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J61R9BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J61R9BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J61R9BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J61R9BSRE6
HEADER OPEN .018"DIA .300 14POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16SO datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2910 datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 28.96MM datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM ORANGE datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.00075 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf