JST Sales America Inc. 15KR-D6S-P
15KR-D6S-P picture photo
Mfg. Part Number
15KR-D6S-P
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 15POS 2MM IDC R/A
Datasheet Download
15KR-D6S-P.pdf
Availability of 15KR-D6S-P
QUANTITY
15KR-D6S-P Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KR-D6S-P
Internal Part NumberEIS-15KR-D6S-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesKRD
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions15
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KR-D6S-P
Related Links15KR-, 15KR-D6S-P Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
15KR-D6S-P Details Description
Related parts for 15KR-D6S-P
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V datasheet.pdf
LI98 THERMAL TAPE 150X150X0.15MM datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 60POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 25POS SKT datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf