Littelfuse 15LR260U
15LR260U picture photo
Mfg. Part Number
15LR260U
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 15V 2.60A STRAP
Datasheet Download
15LR260U.pdf
Availability of 15LR260U
QUANTITY
15LR260U Order Process
Ship out your order
Specifications of 15LR260U
Internal Part NumberEIS-15LR260U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® LR
PackagingBulk
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)2.6A
Current - Trip (It)5.8A
R Min/Max0.020 ~ 0.063 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15LR260U
Related Links15LR, 15LR260U Datasheet, Littelfuse Distributor
15LR260U Details Description
Related parts for 15LR260U
CONN EDGE DUAL .050 DIP 20 POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40KSPS 28DIP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 250MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf