Aries Electronics, Inc. 16-024-114X
16-024-114X picture photo
Mfg. Part Number
16-024-114X
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DECI-CENTER JUMPERS 16POS
Datasheet Download
16-024-114X.pdf
Availability of 16-024-114X
QUANTITY
16-024-114X Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-024-114X
Internal Part NumberEIS-16-024-114X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series114
Connector TypeDIP to Pitch Bar
Number of Positions16
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length2.00' (609.60mm)