KEMET C901U102MYWDCA7317
C901U102MYWDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C901U102MYWDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C901U102MYWDCA7317.pdf
Availability of C901U102MYWDCA7317
QUANTITY
C901U102MYWDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U102MYWDCA7317
Internal Part NumberEIS-C901U102MYWDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U102MYWDCA7317
Related LinksC901U102M, C901U102MYWDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C901U102MYWDCA7317 Details Description
Related parts for C901U102MYWDCA7317
IC PCMCIA/CARDBUS CTRLR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RING KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES 226 OHM .3W .005% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf