Murata Electronics North America RDE5C2A7R0D0P1H03B
RDE5C2A7R0D0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A7R0D0P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A7R0D0P1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A7R0D0P1H03B
QUANTITY
RDE5C2A7R0D0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A7R0D0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A7R0D0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A7R0D0P1H03B
Related LinksRDE5C2A7R, RDE5C2A7R0D0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A7R0D0P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A7R0D0P1H03B
CONN RCEPT 26-22AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC LIU EI SGL 28SOJ datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A .318 M3 datasheet.pdf