Aries Electronics, Inc. 16-351000-11-RC
16-351000-11-RC picture photo
Mfg. Part Number
16-351000-11-RC
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors - Adapters
Brief Description
SOCKET ADAPTER SSOP TO 16DIP 0.3
Datasheet Download
16-351000-11-RC.pdf
Availability of 16-351000-11-RC
QUANTITY
16-351000-11-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 16-351000-11-RC
Internal Part NumberEIS-16-351000-11-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsCustom Correct-A-Chip® Adapters
Featured ProductCorrect-A-Chip® Adapters
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors - Adapters
SeriesCorrect-A-Chip® 351000
Convert From (Adapter End)SSOP
Convert To (Adapter End)DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Pins16
Pitch - Mating0.026" (0.65mm)
Contact Finish - MatingGold
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Housing Material-
Board MaterialFR4 Epoxy Glass
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating-
Features-
Current Rating-
Operating Temperature-
Contact Material - Mating-
Contact Material - PostBrass
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16-351000-11-RC
Related Links16-3510, 16-351000-11-RC Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
16-351000-11-RC Details Description
Related parts for 16-351000-11-RC
FIXED IND 6.8UH 1.49A 136 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 334MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf