API Delevan 160-101JS
160-101JS picture photo
Mfg. Part Number
160-101JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 1.295A 75 MOHM
Datasheet Download
160-101JS.pdf
Availability of 160-101JS
QUANTITY
160-101JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-101JS
Internal Part NumberEIS-160-101JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating1.295A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-101JS
Related Links160-, 160-101JS Datasheet, API Delevan Distributor
160-101JS Details Description
Related parts for 160-101JS
IC MICROMANAGER 5% 16-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DET 4.38V LOW SC70-3 datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
INPUT MODULE AC/DC 6MA 24VDC datasheet.pdf
RES 13 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf