API Delevan 160-104FS
160-104FS picture photo
Mfg. Part Number
160-104FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 90MA 16 MOHM SMD
Datasheet Download
160-104FS.pdf
Availability of 160-104FS
QUANTITY
160-104FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-104FS
Internal Part NumberEIS-160-104FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±1%
Current Rating90mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 mOhm Max
Q @ Freq47 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant7.6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-104FS
Related Links160-, 160-104FS Datasheet, API Delevan Distributor
160-104FS Details Description
Related parts for 160-104FS
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTIVE COVER TYPE B10 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MICRO 15C S 120" YEL NI datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf