Vishay/Siliconix SQD50N05-11L-GE3
SQD50N05-11L-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SQD50N05-11L-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 50V 50A TO252
Datasheet Download
SQD50N05-11L-GE3.pdf
Availability of SQD50N05-11L-GE3
QUANTITY
SQD50N05-11L-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQD50N05-11L-GE3
Internal Part NumberEIS-SQD50N05-11L-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-054-2014-Rev-2 22/Sep/2014
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs52nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2106pF @ 25V
Power - Max75W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQD50N05-11L-GE3
Related LinksSQD50N05, SQD50N05-11L-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SQD50N05-11L-GE3 Details Description
Related parts for SQD50N05-11L-GE3
MOSFET N-CH 60V 64A TO-220 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 12 POS datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 270 UH 25% datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Header 94 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
N JACK TO TNC JACK ADAPTER datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
470UF 16V 9.5X24 85C AXI datasheet.pdf