Cornell Dubilier Electronics AFK107M2AP44T-F
AFK107M2AP44T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK107M2AP44T-F
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
AFK107M2AP44T-F.pdf
Availability of AFK107M2AP44T-F
QUANTITY
AFK107M2AP44T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK107M2AP44T-F
Internal Part NumberEIS-AFK107M2AP44T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current594.8mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK107M2AP44T-F
Related LinksAFK107M, AFK107M2AP44T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK107M2AP44T-F Details Description
Related parts for AFK107M2AP44T-F
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf