API Delevan 160-272GS
160-272GS picture photo
Mfg. Part Number
160-272GS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 325MA 1.2 OHM
Datasheet Download
160-272GS.pdf
Availability of 160-272GS
QUANTITY
160-272GS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-272GS
Internal Part NumberEIS-160-272GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±2%
Current Rating325mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant91MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-272GS
Related Links160-, 160-272GS Datasheet, API Delevan Distributor
160-272GS Details Description
Related parts for 160-272GS
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V NP0 1210 datasheet.pdf