API Delevan 160-333FS
160-333FS picture photo
Mfg. Part Number
160-333FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 140MA 6.6 OHM SMD
Datasheet Download
160-333FS.pdf
Availability of 160-333FS
QUANTITY
160-333FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-333FS
Internal Part NumberEIS-160-333FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance33µH
Tolerance±1%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.6 Ohm Max
Q @ Freq47 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-333FS
Related Links160-, 160-333FS Datasheet, API Delevan Distributor
160-333FS Details Description
Related parts for 160-333FS
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
WIRE TIE 8.0" 18LBS WHT datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
CONN FPC 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 2506 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf