API Delevan 160-471HS
160-471HS picture photo
Mfg. Part Number
160-471HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM
Datasheet Download
160-471HS.pdf
Availability of 160-471HS
QUANTITY
160-471HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-471HS
Internal Part NumberEIS-160-471HS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance470nH
Tolerance±3%
Current Rating835mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant190MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-471HS
Related Links160-, 160-471HS Datasheet, API Delevan Distributor
160-471HS Details Description
Related parts for 160-471HS
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 12WSON datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP 100UF 16V SMD datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V datasheet.pdf