API Delevan 160-820JS
160-820JS picture photo
Mfg. Part Number
160-820JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82NH 1.15A 95 MOHM SMD
Datasheet Download
160-820JS.pdf
Availability of 160-820JS
QUANTITY
160-820JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-820JS
Internal Part NumberEIS-160-820JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance82nH
Tolerance±5%
Current Rating1.15A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)95 mOhm Max
Q @ Freq48 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant700MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-820JS
Related Links160-, 160-820JS Datasheet, API Delevan Distributor
160-820JS Details Description
Related parts for 160-820JS
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 10POS datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 4A SOT23F-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf