Cornell Dubilier Electronics 160103J630C-F
160103J630C-F picture photo
Mfg. Part Number
160103J630C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
160103J630C-F.pdf
Availability of 160103J630C-F
QUANTITY
160103J630C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160103J630C-F
Internal Part NumberEIS-160103J630C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160103J630C-F
Related Links160103, 160103J630C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160103J630C-F Details Description
Related parts for 160103J630C-F
FIXED IND 2.2UH 110MA 3.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12MM 2POS IP67 W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
MINI DISPLAYPORT ADAPTER CBL 6' datasheet.pdf
39 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf