Cornell Dubilier Electronics 160105J400Q-F
160105J400Q-F picture photo
Mfg. Part Number
160105J400Q-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
160105J400Q-F.pdf
Availability of 160105J400Q-F
QUANTITY
160105J400Q-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160105J400Q-F
Internal Part NumberEIS-160105J400Q-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package147
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160105J400Q-F
Related Links160105, 160105J400Q-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160105J400Q-F Details Description
Related parts for 160105J400Q-F
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC INVERTER 1-INPUT SC70-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-3.3V datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT RED 20MA W/WIRE 12" datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 390MA 2.51 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf