Cornell Dubilier Electronics 160105J63E-F
160105J63E-F picture photo
Mfg. Part Number
160105J63E-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
160105J63E-F.pdf
Availability of 160105J63E-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
160105J63E-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160105J63E-F
Internal Part NumberEIS-160105J63E-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160105J63E-F
Related Links160105, 160105J63E-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160105J63E-F Details Description
Related parts for 160105J63E-F
KIT FUSE SLO-BLO 3AG UL datasheet.pdf
TXRX ESD RS-485/422 LP 8-SOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 26COND 26AWG GRY 300' datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/2.6V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 10M datasheet.pdf
CAP 1.0UF 310VAC EMI SUPPRESSN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 50W datasheet.pdf