Cornell Dubilier Electronics 160123J1000F-F
160123J1000F-F picture photo
Mfg. Part Number
160123J1000F-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
160123J1000F-F.pdf
Availability of 160123J1000F-F
QUANTITY
160123J1000F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160123J1000F-F
Internal Part NumberEIS-160123J1000F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160123J1000F-F
Related Links160123J, 160123J1000F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160123J1000F-F Details Description
Related parts for 160123J1000F-F
CHOKE COMMON MODE 10MH SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO263-3 datasheet.pdf
SPIRAL WRAP POLY 1/4" X 25' datasheet.pdf
CONN HEADR 14POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN COAX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DISPLAY 468NM BLU 2DIG 0.56" SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V 20% X5R 0402 datasheet.pdf