Cornell Dubilier Electronics 160273K400C-F
160273K400C-F picture photo
Mfg. Part Number
160273K400C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
160273K400C-F.pdf
Availability of 160273K400C-F
QUANTITY
160273K400C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160273K400C-F
Internal Part NumberEIS-160273K400C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160273K400C-F
Related Links160273, 160273K400C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160273K400C-F Details Description
Related parts for 160273K400C-F
DIODE GEN PURP 800V 20A D2PAK datasheet.pdf
RESISTOR 150K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
KINTEX-7 FPGA CONNECTIVITY JAPAN datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf