| Internal Part Number | EIS-FDH047AN08A0 | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Plating Material 20/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Transfer 06/Apr/2015 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.7 mOhm @ 80A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 138nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6600pF @ 25V | |
| Power - Max | 310W | |