TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH53PE-LC
D38999/20FH53PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH53PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FH53PE-LC.pdf
Availability of D38999/20FH53PE-LC
QUANTITY
D38999/20FH53PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH53PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH53PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH53PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FH53PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH53PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20FH53PE-LC
RES 2.61M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MOTION ANA SPOT5V WHT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH SPDT .1A 125V C-ROL PLNGR datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
4P 4C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf