Cornell Dubilier Electronics 160393K400D-F
160393K400D-F picture photo
Mfg. Part Number
160393K400D-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
160393K400D-F.pdf
Availability of 160393K400D-F
QUANTITY
160393K400D-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160393K400D-F
Internal Part NumberEIS-160393K400D-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160393K400D-F
Related Links160393, 160393K400D-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160393K400D-F Details Description
Related parts for 160393K400D-F
RES ARRAY 7 RES 27 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC CPLD 36MC 5NS 44VQFP datasheet.pdf
CABLE TIE STD HS BLACK 14.5" datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.71"LX3.7"W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 115V datasheet.pdf