Cornell Dubilier Electronics 160394J63C-F
160394J63C-F picture photo
Mfg. Part Number
160394J63C-F
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
160394J63C-F.pdf
Availability of 160394J63C-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
160394J63C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160394J63C-F
Internal Part NumberEIS-160394J63C-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160394J63C-F
Related Links160394, 160394J63C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160394J63C-F Details Description
Related parts for 160394J63C-F
SENSOR 5PSI GAUGE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED RCKR 4POS datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 64 POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LM 5.08/08/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 1.07NS FBGA datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 15ppm 10pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf