Cornell Dubilier Electronics 160473J250C
160473J250C picture photo
Mfg. Part Number
160473J250C
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
160473J250C.pdf
Availability of 160473J250C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
160473J250C Order Process
Ship out your order
Specifications of 160473J250C
Internal Part NumberEIS-160473J250C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160473J250C
Related Links16047, 160473J250C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160473J250C Details Description
Related parts for 160473J250C
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS W/PINS BULKHEAD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 70MA 16.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 70A datasheet.pdf