NMB Technologies Corp. 1604KL-04W-B59-B00
1604KL-04W-B59-B00 picture photo
Mfg. Part Number
1604KL-04W-B59-B00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
1604KL-04W-B59-B00.pdf
Availability of 1604KL-04W-B59-B00
QUANTITY
1604KL-04W-B59-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1604KL-04W-B59-B00
Internal Part NumberEIS-1604KL-04W-B59-B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information1604KL-04W-B59-B00 Material
3D Model1604KL.stp1604KL.prt1604KL.sldprt1604KL.igs
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package420
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series1604KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10mm W
Air Flow6.0 CFM (0.17m³/min)
Static Pressure0.184 in H2O (46.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise29 dB
Power (Watts)0.88W
RPM6500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.073A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1604KL-04W-B59-B00
Related Links1604KL-04, 1604KL-04W-B59-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1604KL-04W-B59-B00 Details Description
Related parts for 1604KL-04W-B59-B00
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLOODLIGHT CORD SET 60W LOVOLT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 35W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf