Cornell Dubilier Electronics 160563J400F-F
160563J400F-F picture photo
Mfg. Part Number
160563J400F-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
160563J400F-F.pdf
Availability of 160563J400F-F
QUANTITY
160563J400F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160563J400F-F
Internal Part NumberEIS-160563J400F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160563J400F-F
Related Links160563, 160563J400F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160563J400F-F Details Description
Related parts for 160563J400F-F
IC LOAD SHARE CTRLR ADV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 24AWG TIN MTA100 IDC datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO220-3 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf