Cornell Dubilier Electronics 160682J630C-F
160682J630C-F picture photo
Mfg. Part Number
160682J630C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
160682J630C-F.pdf
Availability of 160682J630C-F
QUANTITY
160682J630C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160682J630C-F
Internal Part NumberEIS-160682J630C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160682J630C-F
Related Links160682, 160682J630C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160682J630C-F Details Description
Related parts for 160682J630C-F
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 10POS PCB GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V C0G 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS BRKWAY TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf