Cornell Dubilier Electronics 160683K250C-F
160683K250C-F picture photo
Mfg. Part Number
160683K250C-F
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
160683K250C-F.pdf
Availability of 160683K250C-F
QUANTITY
160683K250C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160683K250C-F
Internal Part NumberEIS-160683K250C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160683K250C-F
Related Links160683, 160683K250C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160683K250C-F Details Description
Related parts for 160683K250C-F
THERMISTOR PTF 12V 25 OHM @110C datasheet.pdf
IDC CABLE - MSD34K/MC34F/MCF34K datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
BOX STEEL 14.96"L X 10.24"W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 52POS datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60FBGA datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 54.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS SLDR YELLOW datasheet.pdf