NMB Technologies Corp. 1606KL-05W-B39-L50
1606KL-05W-B39-L50 picture photo
Mfg. Part Number
1606KL-05W-B39-L50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
1606KL-05W-B39-L50.pdf
Availability of 1606KL-05W-B39-L50
QUANTITY
1606KL-05W-B39-L50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1606KL-05W-B39-L50
Internal Part NumberEIS-1606KL-05W-B39-L50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information1606KL-05W-B39-L50 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package400
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series1606KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 15mm W
Air Flow6.0 CFM (0.17m³/min)
Static Pressure0.145 in H2O (36.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise28 dB
Power (Watts)1.08W
RPM6000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.045A
Voltage Range22 ~ 25.2VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1606KL-05W-B39-L50
Related Links1606KL-05, 1606KL-05W-B39-L50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1606KL-05W-B39-L50 Details Description
Related parts for 1606KL-05W-B39-L50
BUMPER SQUARE 0.5"L X 0.5"W GRY datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
680 PROGRAM HEADERS/COVERS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FUSE 630A 1000V 3KN/110 AR UR datasheet.pdf