NMB Technologies Corp. 1606KL-05W-B59-L00
1606KL-05W-B59-L00 picture photo
Mfg. Part Number
1606KL-05W-B59-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
1606KL-05W-B59-L00.pdf
Availability of 1606KL-05W-B59-L00
QUANTITY
1606KL-05W-B59-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1606KL-05W-B59-L00
Internal Part NumberEIS-1606KL-05W-B59-L00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information1606KL-05W-B59-L00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package400
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series1606KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 15mm W
Air Flow8.1 CFM (0.230m³/min)
Static Pressure0.252 in H2O (62.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise34 dB
Power (Watts)1.49W
RPM8000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.062A
Voltage Range22 ~ 25.2VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1606KL-05W-B59-L00
Related Links1606KL-05, 1606KL-05W-B59-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1606KL-05W-B59-L00 Details Description
Related parts for 1606KL-05W-B59-L00
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120K OHM 8SIP datasheet.pdf
MLCC 0805 SAMPLE KIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-5L datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
150UF 16V 5X11 datasheet.pdf