NMB Technologies Corp. 1608KL-04W-B49-L50
1608KL-04W-B49-L50 picture photo
Mfg. Part Number
1608KL-04W-B49-L50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
1608KL-04W-B49-L50.pdf
Availability of 1608KL-04W-B49-L50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1608KL-04W-B49-L50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1608KL-04W-B49-L50
Internal Part NumberEIS-1608KL-04W-B49-L50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information1608KL-04W-B49-L50 Material
Standard Package350
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series1608KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow8.4 CFM (0.238m³/min)
Static Pressure0.217 in H2O (54.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise29 dB
Power (Watts)1.08W
RPM7500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.090A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1608KL-04W-B49-L50
Related Links1608KL-04, 1608KL-04W-B49-L50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1608KL-04W-B49-L50 Details Description
Related parts for 1608KL-04W-B49-L50
MOSFET N-CH 60V 50A TO-220AB datasheet.pdf
SWITCH DIP 5POS UNSEALED GOLD 5V datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 30V 20MA SOT-23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 36A TO-268 D3 datasheet.pdf
CABLE RS-232C TO RS-232C PLC 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf