Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB75-GS08
TZMB75-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB75-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 75V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB75-GS08.pdf
Availability of TZMB75-GS08
QUANTITY
TZMB75-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB75-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB75-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB75-GS08
Related LinksTZMB7, TZMB75-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB75-GS08 Details Description
Related parts for TZMB75-GS08
JUMPER-H1501TR/A2015N/H1501TR 6" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A PPAK datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 800V GBL datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf