Rubycon 160MXG1500MEFCSN30X35
160MXG1500MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
160MXG1500MEFCSN30X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
160MXG1500MEFCSN30X35.pdf
Availability of 160MXG1500MEFCSN30X35
QUANTITY
160MXG1500MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160MXG1500MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-160MXG1500MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)