API Delevan 160R-101FS
160R-101FS picture photo
Mfg. Part Number
160R-101FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 1.295A 75 MOHM
Datasheet Download
160R-101FS.pdf
Availability of 160R-101FS
QUANTITY
160R-101FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-101FS
Internal Part NumberEIS-160R-101FS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance100nH
Tolerance±1%
Current Rating1.295A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-101FS
Related Links160R-, 160R-101FS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-101FS Details Description
Related parts for 160R-101FS
IC REG LDO 2.8V 1A 8SON datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC PWR DETECT MS 10-DFN datasheet.pdf
SLD WIRE NO-CLEAN 96.5/3/.5 1OZ. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
ADAPTER NMALE-RG8/U LMR400 CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CABLE 4COND 8AWG BLACK SHLD 100' datasheet.pdf
10000UF 16V 25X35 85C SI datasheet.pdf
470UF 250V 30X45MM 105C 10000H datasheet.pdf