API Delevan 160R-124FS
160R-124FS picture photo
Mfg. Part Number
160R-124FS
Brief Description
FIXED IND 120UH 85MA 17 OHM SMD
Datasheet Download
160R-124FS.pdf
Availability of 160R-124FS
QUANTITY
160R-124FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-124FS
Internal Part NumberEIS-160R-124FS
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±1%
Current Rating85mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant6.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-124FS
Related Links160R-, 160R-124FS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-124FS Details Description
Related parts for 160R-124FS
PCB COPPER CLAD POS 6 X 6"2 SIDE datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 WW datasheet.pdf
HPC RECEPTACLE MOUNTED-GUIDE PIN datasheet.pdf
LED LEDNIUM COOL WHT 5800K 8SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW ALF2 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 38AWG BLK datasheet.pdf