Panasonic Electronic Components ECO-S1CA183EA
ECO-S1CA183EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CA183EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CA183EA.pdf
Availability of ECO-S1CA183EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1CA183EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CA183EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CA183EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CA183EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CA183EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CA183EA Details Description
Related parts for ECO-S1CA183EA
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OVERMOLD AUTO RESET THERMOSTATS datasheet.pdf
20 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2MM T/H datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf