API Delevan 160R-222FS
160R-222FS picture photo
Mfg. Part Number
160R-222FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 370MA 930 MOHM
Datasheet Download
160R-222FS.pdf
Availability of 160R-222FS
QUANTITY
160R-222FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-222FS
Internal Part NumberEIS-160R-222FS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance2.2µH
Tolerance±1%
Current Rating370mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)930 mOhm Max
Q @ Freq36 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant98MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-222FS
Related Links160R-, 160R-222FS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-222FS Details Description
Related parts for 160R-222FS
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.4V 3-USP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A DL SYNC 15QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 80A 125VDC datasheet.pdf