API Delevan 160R-270JS
160R-270JS picture photo
Mfg. Part Number
160R-270JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 1.295A 75 MOHM
Datasheet Download
160R-270JS.pdf
Availability of 160R-270JS
QUANTITY
160R-270JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-270JS
Internal Part NumberEIS-160R-270JS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160R
PackagingBulk
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance27nH
Tolerance±5%
Current Rating1.295A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq48 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-270JS
Related Links160R-, 160R-270JS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-270JS Details Description
Related parts for 160R-270JS
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 15A BU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 12NS 256FPBGA datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf