API Delevan 160R-331HS
160R-331HS picture photo
Mfg. Part Number
160R-331HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM
Datasheet Download
160R-331HS.pdf
Availability of 160R-331HS
QUANTITY
160R-331HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160R-331HS
Internal Part NumberEIS-160R-331HS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance330nH
Tolerance±3%
Current Rating950mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant230MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160R-331HS
Related Links160R-, 160R-331HS Datasheet, API Delevan Distributor
160R-331HS Details Description
Related parts for 160R-331HS
IC REG LDO 5.7V 0.2A 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DEKAFIX FW 6 MKD 451-500 50/CD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf