Cornell Dubilier Electronics 381LX821M250K052
381LX821M250K052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX821M250K052
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX821M250K052.pdf
Availability of 381LX821M250K052
QUANTITY
381LX821M250K052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX821M250K052
Internal Part NumberEIS-381LX821M250K052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)202 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX821M250K052
Related Links381LX821, 381LX821M250K052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX821M250K052 Details Description
Related parts for 381LX821M250K052
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 50MA SYNC 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 6A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5.6A 20 MOHM TH datasheet.pdf